8 Temmuz 2010 Perşembe

Okul Açık C Blok Kapalı !

Yaptığı tribün karaografilerinin dışında, katıldığı sosyal projelerle de taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan 1907Unifeb, bundan sonra sosyal etkinliklerine devam edeceğini fakat tribün faliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

1907Unifeb'in sitesinden yapılan açıklama metni:

Kurulduğu günden bu zamana, yola çıkmış olduğu "Fenerbahçe’nin Aydınlık Geleceği" olma parolasıyla Fenerbahçe camiasına farklı bir soluk getirmeyi amaç edinen ve hedefi doğrultusunda başarıyla ilerlediğine inandığımız derneğimiz; bulunduğumuz spor camiasında yetki sahibi kişi ve kurumların tamamen keyfi uygulamaları sebebiyle suçlu ilan edildiğimiz bir tribün ortamında bulunmaktan endişe duymaktadır. Önümüzdeki süreçte bu keyfi uygulamaların üniversite öğrencilerinden oluşan ve gelecek kaygısı taşıyan birliğimiz üyelerine yönelik bir tehdit oluşturduğunu düşündüğümüz için 1907 ÜNİFEB Yönetim Kurulu olarak tribün faaliyetlerimizi dondurma kararı almış bulunuyoruz.

Endüstriyel futbol çağında yerleştirilmek istenen anlayışta taraftarın gün geçtikçe pasifize edilmesi amaçlanmaktadır. Oysaki taraftar, oyunu yaşayan ve oyunun öznesi olmaya çalışan taraftadır, taraftır. Özne olmaya çalışırken gücünü karşılıksız sevgiden alır. Fenerbahçe bizim için "piyasa ekonomisinin bir nesnesi" değil "anılarımız ve hayallerimiz"dir. Salt kazanma arzusuyla değil karşılıksız bir sevgi ile bağlandığımız gerçekliktir. Oysaki endüstriyel futbolda karşılıksız hiçbir şey gerçekleşememektedir. Bu çelişkinin giderilmesi için sporda şiddetin önlenmesi adı altında çıkan bütün yasalar gerçekte "müşteri-seyirci" profilinin alt yapısını hazırlamak için kullanılmaktadır. Bizler bu ayrımın farkında olan ve hiçbir zaman bu mücadele içindeki piyonlardan olmayacağımızın özellikle altını çizen ve bu konunun derinliğinin herkesçe bilinmesi gerektiğine inanan, farkındalık yaratmaya çalışan bireyleriz.

Tüm bu bilgiler ışığında özellikle dikkat çekmek istediğimiz husus, ülkemizde sporun tüm paydaşlarının temsilcilerinin bulunduğu fakat sadece sporun ana öznesi olan taraftarın resmi bir ortamda temsilcisinin bulunmadığı, empatiden yoksun ve taraftara danışılmadan hazırlanan ve şu an yürürlükte olan 5149 sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair kanunun uygulamada yarattığı açmazlardır. Yasanın keyfi olarak uygulandığında kolluk kuvvetlerinin ve adli makamların elinde bize karşı kullanılabilecek bir koz olduğunu son dönemde yaşadığımız olaylarla daha iyi gözlemlemekteyiz. Somut bir örnek vermek gerekirse 4 Nisan 2010 tarihinde oynanan Fenerbahçe-Kayserispor maçında koridorda su almakta olan bir arkadaşımız, arkadaşına düşürdüğü gözlüğünü veren başka bir arkadaşımız ve daha da vahimi sadece üzerinde 1907 ÜNİFEB ürünü taşıdığı için göz altına alınan arkadaşlarımız olmuştur. Bu keyfi uygulamanın sonucunda gelinen son durum herkesin bildiği üzere Grup CK, Vamos Bien ve bizim üyelerimizin de içinde olduğu 14 arkadaşımızın spor müsabakalarından 6 ay men ve 1717 TL idari para cezasına çarptırılmalarıdır. Bu kararın tutanağı ise olayın en vahim yönünü oluşturmaktadır. İlgili yasanın 11. maddesi gereğince "Stada yanıcı, yakıcı, kesici madde sokmak ve müsabakanın seyrini etkilemek" suçundan dolayı arkadaşlarımız cezalandırılmışlardır. Bunun adı keyfiyet değildir de nedir? Kolluk kuvvetinin uygulamada göstermiş olduğu bu keyfiyet ileride ne boyutlara ulaşacaktır? Üzülerek söylemeliyiz ki bunun cevabını verememekteyiz.

Türk spor camiasının birçok yerinde kirlilik, kokuşmuşluk, yozlaşmışlık varken sorunun kaynağının sadece tribünler olarak lanse edilmesine anlam veremiyoruz. Bizler sporda şiddeti ve düzensizliği önlemeye yönelik yapılacak yasaların her zaman destekçisi olduk, olacağız. Ancak bu desteğimiz bu yasaların, salt amacı takımını desteklemek olan taraftarların temel hak ve özgürlüklerinin korunması çerçevesinde oluşturulduğu takdirde geçerlidir. Geleneksel taraftar kimliğimizi koruyacak, bu korumayı eşitlik ve özgürlük düzleminde yapacak; her şeyden önemlisi bu yasa hazırlanırken tribünleri dolduran biz taraftarların görüşlerini göz ardı etmeyecek olan bir yasanın ve bu yasayı o anki ruh haline göre orantısız inisiyatifler ile adil olmayan bir şekilde uygulamayan yasa uygulayıcılarının özlemi içindeyiz.

Endüstriyel futbolun etkisiyle, isteyerek veya istemeyerek, taraftarı tek tip müşteri prototipine sokmakta olan yönetim duruşundan da artık taviz verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Fenerbahçe gücünü halktan alan, taraftarıyla bir bütün halinde yaşayan bir sivil toplum örgütüdür. Tribün coşkusu bu camianın her zaman en büyük güç göstergesi olmuştur. Taraftarın, takımına desteğini en güzel şekilde verebileceği ortamların geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde de oluşmasını temenni ediyoruz. Taraftarı bir tehdit unsuru olarak gören zihniyetin, yerini taraftarı bağrına basan zihniyete bırakmasını derinden arzuluyoruz.

Ayrıca, taraftarı yönlendiren, taraftarların maruz kaldığı haksızlıklara karşı bir birlik oluşturulması gerekliliği aşikarken bunun öncüsü olacak ve tribüne sahip çıkacak grupların artık bütün taraftarları kucaklamalarını temenni ediyoruz. Özünde aynı amaca hizmet etmekte olduğumuzu daha sık hatırlamalarını istiyoruz. Kendimizi yıllar önce kabul ettirmiş olduğumuz Fenerbahçe tribünlerinde, 9 senedir dimdik durmaktayız. Artık kendi tribünümüz içinden gelen basit ve yakışıksız lekelemelerden sıkılmış durumdayız. Hedef ve değerleri doğrultusunda yürümekte olduğu bu yolda, 1907 ÜNİFEB hiçbir kişi veya kurumun etkisiyle sağa sola savrulmamış, her zaman kendi doğrularıyla hareket etmiştir.

Son olarak üyelerimize ve kamuoyuna belirtmek isteriz ki; bu kararla sadece tribün faaliyetlerimizi dondurmuş bulunuyoruz. Tribün haricinde, Türkiye ve KKTC’de 42 ilde bulunan 73 üniversitedeki örgütlenmelerimizle Fenerbahçe’ye farklı platformlarda katkı sağlamaya devam edeceğiz. Çünkü Fenerbahçe’nin geleceğine talip olan bizler için Fenerbahçe’ye katkıda bulunmak, bizim en büyük amacımız ve alışkanlığımızdır. Yıllar önce Okul Açık Tribünü’nde başlayan bu serüven münferit olarak olsa da aynı sevgiyle devam edecektir. Tribün faaliyetlerimizi dondurmamız; toplu olarak tribün organizasyonlarında bulunulmayacağı ve tribünlerde 1907 ÜNİFEB’i temsil eden herhangi bir sembolün yer almayacağı anlamına gelmektedir. Bahsetmiş olduğumuz sağlıksız koşulların giderildiği, gelecek güvenliğimizin keyfi ve orantısız güçlerce tehdit edilmediği koşullarda 1907 ÜNİFEB muhakkak ait olduğu yere; tribünlere geri dönecektir.

Saygılarımızla.

1907 ÜNİFEB - Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails